Wyjazd do pracy za granicę – jak się przygotować?

Wiele osób na pewnym etapie swojego życia decyduje się na emigrację. To bardzo poważna decyzja i wymaga dokładnego zaplanowania każdego szczegółu. Jak się przygotować, żeby wyjazd okazał się ciekawą przygodą? 

Powody emigracji są różne. Tak naprawdę ile osób, tyle różnych historii. Niektórzy wyjeżdżają, żeby zdobyć nowe doświadczenia i poczuć ducha przygody. Jeszcze inni chcą się dorobić, spłacić długi, znaleźć lepszą pracę albo ułożyć sobie życie na nowo. Bez względu na to, co nimi kieruje – pakują walizki i z tą samą niepewnością w sercu ruszają przed siebie. Ci, którzy jadą do rodziny mają zdecydowanie łatwiej – początkowo nie muszą martwić się o nocleg, jedzenie i brak znajomości miasta. Najtrudniej mają Ci, którzy wyruszają na podbój innego kraju zupełnie sami. Wtedy na dzień dobry spotykają się z problemem mieszkaniowym, większą trudność stanowi też dla nich poruszanie się po okolicy.

Odpowiednie przygotowanie do wyjazdu

To oczywiste, że pojawią się trudności. Zmiana miejsca zamieszkania to zawsze bardzo duże wyzwanie logistyczne. Przeprowadzka do innego miasta sprawia wiele trudności, co dopiero mówić o innym kraju.  Pierwszy dylemat jaki się pojawia – czy przewozić swoje rzeczy? Jeśli tak, to w jaki sposób? Czy to się finansowo opłaca? A może wyjechać z jedną walizką i wszystko dokupić na miejscu? Opcji jest kilka – lot samolotem z dużym bagażem rejestrowanym, wynajęcie firmy transportowej, która wszystko przewiezie, jazda samochodem ze swoimi rzeczami albo dokupienie wszystkiego na miejscu. Wiele zależy od możliwości finansowych i mieszkania, które udało się wynająć. Często można poprosić właściciela, żeby udostępnił kilka najpotrzebniejszych rzeczy. Statystycznie najwięcej osób decyduje się na opcje pierwszą. Jest najbardziej ekonomiczna i wymaga najmniej planowania. Drugim problemem jest kwestia pracy i mieszkania. Jeśli uda się odłożyć trochę pieniędzy jeszcze przed wyjazdem to na pewno zaoszczędzi to wiele stresu. Najlepiej wtedy znaleźć interesującą ofertę pracy i bardzo dokładnie sprawdzić biuro pośredniczące i firmę. Niektórzy pracodawcy oferują pracę razem z zamieszkaniem. Taka praca na początek byłaby najlepsza – zawsze można ją zmienić, a lepiej szukać nowej będąc już na miejscu. Można też próbować wynająć mieszkanie/pokój i jechać w ciemno. To ryzykowne rozwiązanie, ale jeśli ma się udać, to wymaga sporego zapasu gotówki na pierwsze tygodnie życia w obcym kraju. Wiele osób, które już wyjechało, poleca chociaż teoretyczne zapoznanie się z okolicą i zwyczajami panującymi w danym kraju. Ułatwi to start w nowym miejscu i pomoże lepiej się zaaklimatyzować. Najważniejsze to pamiętać, że nie taki wyjazd straszny, jak go malują!

Jak oceniasz artykuł?

/ 5.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *